Kąclowa

21.06.2018 – Wycięcie barszczu sosnowskiego (Kąclowa)

Strona poświęcona Ochotniczej Straży Pożarnej w Kąclowej

21.06.2018 – Wycięcie barszczu sosnowskiego (Kąclowa)

Dziś (21.06.2018) druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej usuwali niebezpieczną roślinę w Kąclowej. Roślina występuje w całej Polsce i jest teraz w fazie kwitnienia. Kontakt z nią może powodować rozległe poparzenia skóry.

Po przybyciu na miejsce stwierdzono  rosnące rośliny o wysokości około 3 metrów. Z uwagi na fakt, że jest to jedna z najsilniej toksycznych roślin występujących w Polsce, usunięto ją przy użyciu sprzętu ochrony układu oddechowego  – informują strażacy.

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny zielnej należący do rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach w środkowej i wschodniej części Europy. Łodyga może osiągnąć nawet 4 m wysokości przy średnicy do 10 cm. Najbardziej niebezpieczne są wydzielane przez barszcz Sosnowskiego olejki eteryczne. Ich kontakt ze skórą wywołuje poważne oparzenia, które są bardzo bolesne i zostawiają na ciele blizny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *